radinski art, logos recordings

Бесплатни ресурси за графички дизајн

Бесплатни слики со добра резолуција

Pexels

Што се однесува до бесплатните страници за фотографии, мислиме дека Pexels е еден од најдобрите. Во заедницата на фотографи тие великодушно ја донираа својата работа за секој да може да ја преземе и користи.

StockSnap

Познат по својата висококвалитетна понуда на бесплатни слики од акции, StockSnap има цела низа различни категории низ кои можете да прелистувате, така што никогаш нема да се мачите да го најдете она што ви треба.

Unsplash

Заедница каде сите прикачуваат бесплатни фотографии за да ги преземете и користите. Задолжително за секој дизајнер.

Бесплатни илустрации

Mega Creator

Сакате илустрации за вашиот сајт што никој друг ги нема? Photo Creator од Icons8 ви овозможува да комбинирате различни залихи на илустрации за да создадете свои уникатни слики. Комбинирајте објекти, луѓе, позадини, па дури и ваши слики користејќи интерфејс за креирање базиран на прелистувач кој е многу брз и лесен за користење.

Canva

Бесплатна алатка за дизајн: илустрации, презентации, видео, вебстрани.  Користете ја за да создавате објави на социјалните мрежи, презентации, постери, флаери, брошури…..

Humaaans

Во Humaaans, Пабло Стенли создаде нешто сосема посебно: модуларни, векторски илустрации на луѓе кои можете да ги мешате, усогласите, ротирате и позиционирате за да креирате свои дизајни. Што и да направите е бесплатно и за комерцијална и за лична употреба.

Open Peeps

Дали ви треба нешто малку повеќе рачно нацртано? Open Peeps е библиотеката со илустрации за вас. Создаден од Пабло Стенли, фајловите SVG и PNG со отворен код се достапни за Sketch, Figma, Studio и XD. Можете и да донирате ако сте во можност да го поддржите Пабло.

Бесплатни икони

The Noun Project

Икони за секого, создадени од глобалната заедница достапни за користење од страна на дизајнерите бесплатно.

Ionicons

Ionicons се премиум икони за употреба од дизајнери во веб, iOS, Android и десктоп апликации. Изградени од тимот на Ionic Frameworк тие се бесплатни и со отворен код.

Simple Icons

Започнато од Dan Leech, Simple Icons прави бесплатни SVG икони за популарните брендови достапни за бесплатно преземање.

Animaticons

Animaticons е збир на анимирани GIF-ови со висока резолуција што можете да ги приспособите. Тие се мали по големина на датотека, компатибилни со сите главни прелистувачи, е-пошта и паметни телефони и не бараат посебни приклучоци

Бесплатни фонтови

Google Fonts

Интуитивен и робустен директориум на веб-фонтови со отворен код за дизајнерите да ги користат како што сакаат. Сè е создадено според високите стандарди што би ги очекувале од веб-гигант како Google.

Velvetyne

Velvetyne е француски веб за фонтови, основана во 2010 година од дизајнерот Френк Адебијаје – и оттогаш тие дизајнираат и дистрибуираат бесплатни фонтови со отворен код. Velvetyne има фонт за да го сортира секое расположение и секој проект.

Fontfabric

Fontfabric е дигитална платформа која создава фонтови за малопродажба и е прилагодена типографија за различни брендови. Великодушно тие исто така обезбедуваат избор на бесплатни фонтови за секој да ги преземе и користи. Погледнете ја нејзината убаво дизајнирана веб-страница.

The League of Moveable Type

Нарекувајќи се себеси прва, леарница за фонтови со отворен код, The League of Moveable Type беше лансирана во 2009 година за да помогне во подигањето на стандардите за дизајн на веб. Сите нивни фонтови се бесплатни за користење каде и да ви треба.

Бесплатни Видеа

Mixkit

Донесена од Envato, Mixkit е курирана галерија на висококвалитетни видеа и анимации, направени од некои од најталентираните светски создавачи.

Coverr

Coverr е извор на прекрасно снимени видеа кои се бесплатни за преземање за комерцијална и некомерцијална употреба, без потреба од наведување.

Бесплатни алатки за уредување слики

Remove

Дали треба да се отстрани позадината од фотографијата? Оваа бесплатна алатка може да го направи тоа изненадувачки брзо, а потребно е само еден клик.

Social Sizes

Social Sizes им овозможува на дизајнерите најлесно да ги дознаат големините на сликите и видеата на социјалните медиуми. Шаблони за Sketch, Adobe XD и Photoshop, сите се вклучени и се преземаат бесплатно.

fotor

fotor не е само „креатор на дизајн“, тој е уредувач на фотографии каде што можете да исечете, ротирате, дотерувате, обоите, менувате големината или додавате ефекти на која било слика – сето тоа во прозорецот на вашиот прелистувач. Можете исто така да креирате фото колажи.

Алатки за дизајн

Figma

Figma е алатка за дизајнирање на кориснички интерфејс базирана на прелистувач, која им овозможува на корисниците да работат заедно за да создадат живи и интерактивни прототипови. Од објавувањето во 2016 година, Figma стана популарна алатка и во индустријата за веб дизајн и во онлајн заедниците. Корисниците можат да соработуваат и споделуваат шаблони, дизајни и виџети со милиони корисници ширум светот.


Најдобри таблети за графички дизајн